دسته
جامعه قاريان قرآن مشهد
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 8387
تعداد نوشته ها : 12
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
محمد محمدي
     
 
سی سال بعد از رفتار بنی صدر صورت گرفت؛
تکرار ماجرای سوء استفاده سیاسی از خانواده اما‌م‌خمینی(ره)
این روزها البته رویه سوءاستفاده از بیت امام برای پیش برد مقاصد سیاسی همانند رفتار سی سال پیش بنی صدر پیگیری می شود با این تفاوت که در آن روزها علاوه بر مخالفت حضرت امام که درقید حیات بودند، شخص مرحوم حاج احمد آقا نیز علاقه ای به این پیشنهادها نشان نمی داد.
شبکه ایران- ساعاتی پس از آزادی موقت علیرضا بهشتی ، مشاور ارشد موسوی که بی تردید در حوادث پس از انتخابات سهم داشته است، منابع خبری وابسته به اصلاح طلبان از حضور سید حسن خمینی به همراه چندی از بستگان امام (ره) در منزل وی خبر دادند. سید حسن خمینی پیش از این با عدم حضورش در مراسم تحلیف و تنفیذ و همچنین عدم همراهی کابینه در مراسم تجدید میثاق با آرمان های حضرت امام (ره)، پای بیت امام را به مناقشات سیاسی علیه رئیس جمهور منتخب مردم باز کرد.

این در حالیست که خبرهای منتشر شده نشان می دهد که اصلاح طلبان از مدتها پیش با توجه به مسئولیت سید حسن خمینی در بیت حضرت امام و محبوبیت ناشی از انتساب او به بنیانگذار جمهوری اسلامی، در صددند تا وجهه سیاسی او را به منظور بهره برداری هایی علیه دولت منتخب مردم پررنگ تر سازند. در همین زمینه برخی سایت ها از هم اکنون، دعوت اصلاح طلبان از سید حسن خمینی برای حضور در انتخابات های آینده را خبر داده اند.

رسانه های اپوزیسیون در ادامه همین خط خبری، روز گذشته با بزرگ نمایی خبر دیدار سید یاسر خمینی - برادر دیگر سید حسن که تاکنون سابقه انجام فعالیت سیاسی را در پرونده نداشته است-  با محمد رضا جلایی پور، سو استفاده از بستگان نسبی امام خمینی برای تقویت مخالفت ها با دولت برآمده از رای مردم را به اوج رساندند.

اصلاح طلبان که با روشن شدن اقبال مردم به اندیشه ها و آرمان های امام در انتخابات 84، با بحران عدم مشروعیت مواجه شده بودند در چند سال گذشته تنها با اتکا به مسئولیت های برخی نزدیکان خود در سال های آغازین انقلاب و یا تاثیرگذاری  بر برخی نزدیکان نسبی امام خمینی، خود را مدعی "خط امام" می دانستند.

اما سید حسن خمینی در حالی این روزها تمایل خود برای حضور در قامت یک سیاستمدار را نشان می دهد که حضرت امام در دوران حیات خویش، قویا نسبت به سو استفاده از منسوبین خویش توسط جریان های سیاسی ممانعت می کردند.

به همین منظور بود که وقتی ابوالحسن بنی صدر  قصد داشت تا منافقانه از نام و نسب "حاج احمد آقا" هزینه کند و رای مجلس به نخست وزیر را کسب نماید با ممانعت امام (ره) مواجه شد.

امام در پاسخ به نامه بنی صدر مبنی بر پیشنهاد نخست وزیری حاج احمد آقا مرقوم فرموده بودند "بنا ندارم اشخاص منسوب به من متصدی این امور شود. احمد، خدمتگزار ملت است و در این مرحله با آزادی بهتر می تواند خدمت کند. والسلام علیکم ."

بنی صدر پیش از آن در نامه ای خطاب به امام (ره) آورده بود "بسمه تعالی . حضور مبارک حضرت آیت الله العظمی امام خمینی به عرض می رساند، در اوضاع واحوال فعلی و با توجه به اینکه جامعه ما جامعه جوانی است و هیجان مثبت کار برای قرار دادن کشور درخط تولید و فعالیت ، جنبه معنوی و هیجان آفرین را جنبه اصلی می گرداند، حاج احمد آقا یکی ازمناسبترین اشخاص برای تصدی نخست وزیری است . در صورتی که موافقت فرمایید عین صواب است ."

در همین زمینه اسدالله بادامچیان به عنوان کسی که از پیش از انقلاب در حزب موتلفه مشغول بوده است از سابقه ارتباط حزب موتلفه با بیت امام و آشنایی با شهید مصطفی خمینی می گوید "ایشان – مصطفی خمینی - هیچگاه نخواست خودش را مطرح کند. چه در ایران و چه در نجف و چه در ترکیه او انسانی بود که برای خدا بی سروصدا کار می‌کرد و هیچگاه توقع این را نداشت که کسی برای او به خاطر فرزند امام بودن موقعیتی را برای او در نظر بگیرد و خیلی هم انسان خالصی می‌خواهد که چنین نظر بلندی داشته باشد."

این روزها البته رویه سوءاستفاده از بیت امام برای پیش برد مقاصد سیاسی همانند رفتار سی سال پیش بنی صدر پیگیری می شود با این تفاوت که در آن روزها  علاوه بر مخالفت حضرت امام که درقید حیات بودند، شخص مرحوم حاج احمد آقا نیز علاقه ای به این پیشنهادها نشان نمی داد.

در حالی که رویه حضرت امام (ره) نشان می دهد که ایشان از استفاده تبلیغاتی جریان های سیاسی از منسوبین خود اعراض می نمودند، به نظر می رسد مهمترین محک برای میزان نزدیکی هر جریانی به امام خمینی(ره)، بازخوانی اندیشه های ایشان در حوزه های سیاست خارجی و داخلی خواهد بود.
دسته ها :
دوشنبه 30 6 1388 11
X